خاطره » کتاب «روشنای بدر» مستندی روایی از زندگی شهید دقایقی

راوی : عملیات : عملیات کربلای ۵

شهدا : ✿ شهید اسماعیل دقایقی

خاطره » نفس های بهشتی/ خاطراتی از جانباز شیمیایی شهید سید عنایت اله ناصری

راوی : عملیات :

شهید سید عنایت اله ناصری 28 شهریور ماه 1344 در شهرستان بهبهان به دنیا آمد. به عنوان بسجی در جبهه حضور یافت. در عملیات کربلای پنج 20 دی ماه 1365 در جاده شهید صفوی (کیلومتر 10 جاده خرمشهر اهواز) بر اثر مصدومیت شیمیایی مجروح شد. تا پایان دوره کارشناسی در رشته الهیات و معارف اسلامی درس خواند. سال 1367 ازدواج کرد و صاحب یک پسر و یک دختر شد. 29 مهرماه 1388 بر اثر جراحات ناشی از مجروحیت در بیمارستان بقیه الله تهران به شهادت رسید و پیکر مطهرش را در گلزار شهدای شهرستان بهبهان در کنار مزار برادر شهیدش سید هدایت اله ناصری به خاک سپردند. در ادامه مطلب شما را به خواندن خاطراتی از این شهید والامقام دعوت می نمائیم:

شهدا : ✿ شهید سید عنایت اله ناصری

کلیپ » کلیپی از خانواده شهدای شهرستان بهبهان

راوی : موسسه فرهنگی هنری معراج اندیشه پویا عملیات :

زبان حال والدین شهدای بهبهان کاری از موسسه فرهنگی هنری معراج اندیشه پویا

شهدا :

25 ارسال کننده : حامد عبدالهی
ادامه مطلب »

کلیپ » کلیپی از شهدای بهبهان 2

راوی : عملیات :

برای دیدن کلیپ بر روی ادامه مطلب کلیک نمایید

شهدا :

20 ارسال کننده : حامد عبدالهی
ادامه مطلب »

کلیپ » کلیپی از شهدای بهبهان

راوی : عملیات :

برای دیدن کلیپ بر روی ادامه مطلب کلیک نمایید

شهدا :

22 ارسال کننده : حامد عبدالهی
ادامه مطلب »

کلیپ » روند ساخت بنای یادمان شهدای شیمیایی بهبهان 1375 و اولین زائران مشهد شهیدان

راوی : عملیات :

گردان فجر بهبهان جمعی لشکر 7 حضرت ولیعصر عج طی عملیات کربلای 5 در 19 دی ماه 1365 در معبر اصلی عملیات جاده شهید صفوی آماج راکت های شیمیایی هواپیماهای دشمن قرار گرفت که به دلیل اصابت راکت ها در دهانه سنگر و استراحت نیروها در کیسه خواب سبب تلفات و خسارات زیادی شد که در نتیجه آن با از کار افتادن گردان از رده عملیاتی بعد از چهار بار سازماندهی نهایتاً به گروهان پل منتقل شدند .
72 تن از رزمندگان طی این بمباران به شهادت رسیده و 200 تن نیز مصدوم شدند. ده سال بعد از این واقعه در دی ماه 1375 بازماندگان این واقعه به دشواری توانستند از حلقه حفاظتی منطقه گذشته و منطقه فوق را شناسایی نمایند و در هوای بسیار سرد منطقه و آب گرفتگی جاده و پیرامون آن با تلاش فراوان توانستند یادمان شهدای شیمیایی را برپا نمایند.
ویدیوی حاضر گوشه کوچکی از این کار بازماندگان قافله شهیدان شیمیایی و همچنین اولین گردهمایی خانواده شهدا و زائران آن را به تصویر کشیده است.

شهدا :

21 ارسال کننده : حامد عبدالهی
ادامه مطلب »

زندگی نامه » نگاهی کوتاه به زندگی شهید رضا شجاعی

راوی : عملیات :

شهید رضا شجاعی فرزند مندنی در تاریخ 9 خرداد 1341 در شهرستان بهبهان به دنیا آمد و در زمان تجاوز رژیم بعث عراق به خاک پاک ایران اسلامی به جبهه اعزام شد.

این جوان دلیر پس از حضور در جبهه در تاریخ 8 اسفند 1362 در عملیات خیبر شربت شهادت را نوشید و آسمانی شد.

پاسدار شهید رضا شجاعی در سن 21 سالگی در منطقه عملیاتی جزیره مجنون به فیض شهادت نائل شد و پیکر مطهرش از آن زمان بی ‌نشان بود.

سرانجام پس از سال‌ ها غربت و بی ‌نشانی پیکر رزمنده دلیر اسلام شهید رضا شجاعی توسط کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح تفحص شد و پس از 34 سال به خاک پاک وطن بازگشت.

آئین تشییع پیکر پاک شهید رضا شجاعی از شهدای عملیات خیبر در روز پنج ‌شنبه 29 تیر ماه سال 1396 همزمان با سالروز شهادت امام جعفرصادق(ع) رئیس مذهب جعفری با حضور اقشار مختلف مردم به‌ ویژه خانواده ‌های معظم شهدا، ایثارگران، بسیجیان، ورزشکاران، جوانان و نوجوانان خوزستانی در بهبهان برگزار شد.

آئین تشییع پیکر پاک این شهید به همراه 4 تن دیگر از شهدای دفاع مقدس از کنار مزار 5 شهید گمنام آرمیده در پارک شهید شریف ‌نیای بهبهان آغاز شد و تا گلزار شهدای بهبهان ادامه داشت.

پس از برگزاری مراسم تشییع پیکر پاک شهید رضا شجاعی از شهدای عملیات خیبر به گلزار شهدای بهبهان منتقل شد و در کنار دیگر شهیدان این شهر آرام گرفت.

متاسفانه پدر و مادر شهید رضا شجاعی پس از سال ‌ها چشم ‌انتظاری دارفانی را وداع گفتند و در آئین تشییع پیکر پاک فرزندشان حضور نداشتند.

شهدا : ✿ شهید رضا شجاعی

زندگی نامه » نگاهی کوتاه به زندگی شهید سید ماندنی موسوی

راوی : عملیات :

شهید سید ماندنی موسوی فرزند سید حمدالله در تاریخ 10 خرداد 1343 در شهرستان بهبهان و دیار سردار سرلشکر شهید اسماعیل دقایقی و سردار سرلشکر شهید مجید بقایی دیده به جهان گشود.

این دلیرمرد خوزستانی در زمان هجوم دشمن به خاک ایران اسلامی پا به پای رزمندگان در جبهه‌های حق علیه باطل حضور یافت و در روز 5 اسفند 1362 در عملیات خیبر به فیض شهادت نائل شد.

پاسدار شهید سید ماندنی موسوی در حالی که 19 بهار از زندگی بابرکتش سپری شده بود در منطقه عملیاتی جزیره مجنون آسمانی شد و نام خود را در زمره شهدای اسلام به ثبت رساند.

این ثلاله زهرا(س) از زمان شهادت جزو شهدای جاویدالاثر شهرستان بهبهان بود که پیکر پاکش پس از 34 سال به خاک وطن بازگشت.

آئین تشییع پیکر پاک شهید سید ماندنی موسوی از شهدای عملیات خیبر در روز پنج ‌شنبه 29 تیر ماه سال 1396 همزمان با سالروز شهادت امام جعفرصادق(ع) رئیس مذهب جعفری با حضور اقشار مختلف مردم به‌ ویژه خانواده‌ های معظم شهدا برگزار شد.

آئین تشییع پیکر پاک این شهید به همراه 4 تن دیگر از شهدای دفاع مقدس از کنار مزار 5 شهید گمنام آرمیده در پارک شهید شریف‌نیای بهبهان آغاز شد و تا گلزار شهدای بهبهان ادامه داشت.

پس از برگزاری مراسم تشییع پیکر پاک شهید سید ماندنی موسوی از شهدای عملیات خیبر به زادگاهش روستای لاسپید بهبهان منتقل شد و در آنجا آرام گرفت.

متاسفانه پدر شهید سید ماندنی موسوی پس از سال ها انتظار، چشم از جهان فرو بست و مادر این شهید پس از 34 سال پیکر پاک فرزندش را در آغوش گرفت.

شهدا : ✿ شهید سید ماندنی موسوی گله خر

وصیت نامه » وصیت نامه شهید سید عبدالحمید زادبود

راوی : عملیات :

مردم مسلمان از وصیتم چیزی که بدرد شما می خورد، اطاعت از امام امت و تنها نگذاشتن اوست. قدر این امام را بدانید و همیشه او را دعا کنید، چونکه اگر او نبود ما هنوز در همان فرهنگ پست رژیم گذشته غوطه ور بودیم، پس دنباله رو ایشان باشیم و از فرامین او سر پیچی نکنیم.

ای همولایتی های عزیز شما که هنوز اسلام برایتان جا نیفتاده است به جای اینکه از صبح تا عصر بر سر راه مردم، در هر کوچه ای می نشینید، بروید به عبادت خود برسید و دست از فرهنگ گذشته خود بکشید و به یاری رزمندگان اسلام بشتابید که اگر در این امر کوتاهی کنید در نزد خدا مسئولید و اگر می خواهید در نزد خدا سرافراز باشید، باید مانع از رفتن فرزندان خود به جبهه نشوید، چونکه جبهه سرتاسرش نور نور است. مگر شما نبودید که می گفتید ای کاش ما در کربلا با امام حسین (ع) بودیم. باور کنید که این جنگ همان جنگ است، زیرا هر روز ما عاشورا و هر کجای سرزمین ما کربلاست.

نماز جماعت را به پا دارید و برادرانی که شما را به نماز جماعت و دعاها دعوت می کنند، مسخره و سرزنش نکنید که بهترین افراد روستا همین بچه های انجمن اسلامی و حزب اللهی هستند و از مسئولین می خواهم که به آنان کمک کنند و در مسائل تبلیغاتی به روستای مابرسند.


والسلام

سید عبدالحمید زادبود 1363/09/12

شهدا : ✿ شهید عبدالحمید زادبود

زندگی نامه » نگاهی کوتاه به زندگی سردار شهید فرشاد نوریان

راوی : عملیات :

سردار شهید فرشاد نوریان فرمانده گردان پیاده جندالله مهاباد فرزند عیدی است که در تاریخ 15 شهریورماه سال 1342 در شهر بهبهان دیده به جهان گشود.

در کودکی به مدرسه رفت و با همت و تلاش تحصیلات خود را در مقاطع مختلف با موفقیت پشت سر نهاد و پس از اخذ دیپلم از هنرستان فنی آیت‌الله سعیدی در سال 1362 به سربازی اعزام شد، پس از گذراندن آموزش به جبهه‌های غرب اعزام شد و به‌علت علاقه‌ای که داشت به سپاه پاسداران پیوست.

او حضور خود را در جبهه‌های جنگ با اعزام به یگان‌های رزم به غیر از گردان‌های بهبهان تجربه کرد و با فعالیت‌ها، رشادت‌ها، مدیریت و لیاقتی که از خود نشان داده بود پس از مدتی به‌عنوان فرمانده گردان جندالله مهاباد منصوب شد و به مدت سه سال در ماموریت‌های مهم و برون مرزی شرکت کرد.

شجاعت، تقوا و نظم، اخلاص، چهره باوقار و سرشار از طمانینه و مهربانی از صفات برجسته شهید فرشاد نوریان بود.

پس از رشادت‌های گوناگون در جبهه، سرانجام سردار شهید فرشاد نوریان در تاریخ 11 اردیبهشت‌ماه سال 1365 در عملیات والفجر 9 در اشنویه استان آذربایجان غربی در سن 23 سالگی شهد شیرین شهادت را نوشید.

شهید فرشاد نوریان در بخشی وصیت‌نامه‌اش نوشت: «خدایا! تو خود گواه و ناظر بر احوال همه‌ بندگان هستی، تو را به خون این عزیزانی که عاشقانه جان خود را در راه تو نثار کردند قسمت می‎دهیم که این نیرو و توانایی را به ما ببخش که بتوانیم در راه تو گام نهیم.

یاور اسلام باشید و پاسدار خون همه عزیزانی که شهید شدند امروز روز آزمایش است و سعی کنید سربلند از اینجا بیرون بیایید.»

شهدا : ✿ شهید فرشاد نوریان